Utolsó csepp

             
AMIT SOK CSALÁD  HIÁBA VÁRT ...
 
Egy támogatás, amit nagyon sok család várt augusztus elején. Hova lett? Kinél van? És miért késik? Kerestem a választ, meg is kaptam, de sajnos az igazságról nem találtam semmit, sehol.
        
Én is azon családok között vagyok, akik gyerekkedvezményben részesülnek. A gyerekkedvezmények természetbeni juttatásain kívül, azaz ingyenes tankönyv és ingyenes étkezés, a családok pénzbeli támogatásra is jogosultak, évente kétszer.
        
„ Pénzbeli támogatás
20/A.§
A jegyző annak a gyermeknek, fiatal felnőttnek, akinek
rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága
- 2010. július 1-jén fennáll, július hónapban 5.800 Ft,
továbbá ha
- 2010. november 1-jén fennáll, november
hónapban 5.800 Ft
pénzbeli támogatást állapít meg gyermekenként.
A helyi önkormányzat jegyzője
Központi költségvetés
2010-ben 5.800 Ft”

Ez azt jelenti, hogy augusztusban és decemberben, ezen hónapok 5-éig kaptak a családok gyerekenként 5.800- Ft támogatást. 

Idén ez a támogatás késik. Utána jártam hát, hogy vajon ennek mi oka lehet. Felhívtam a területileg illetékes önkormányzatot, ahonnan azt a tájékoztatást kaptam, hogy a Minisztérium módosította a jogszabályt. Eszerint, amit eddig augusztus 5-én kaptak a rászoruló családok, most szeptember elején kapják meg, ezzel is nehezítve az iskolakezdési időszakot.

Sajnos sok család ebből a pénzből oldotta volna meg, hogy például a nyelvkönyveket kifizesse. Igaz, hogy ezek a gyerekek ingyen tankönyvre jogosultak, de a nyelvkönyvekre, földrajzi és történelmi atlaszokra ez a támogatás nem érvényes. Sajnos így sok családot tettek még rosszabb helyzetbe, mint amibe vannak.
Kíváncsi vagyok, hogy az iskolák, hogyan oldják meg, ha egy olyan család megy tankönyvosztásra, aki most nem fogja tudni kifizetni ennek hiányában esetleg a nyelvkönyveket.

 Miért nem lép fel senki? Ez tényleg jó a népnek? Utolsó csepp volt sokaknak szerintem ez a jogszabály módosítás. Lesz vajon változás ez ügyben jövőre? Ki tudja... Én csak azt tudom, hogy a helyzet főleg a rászorulóknak egyre nehezebb, és még azt a kis segítséget is, amit kapnak, azt is elveszik.
                       



RÉMÁLOM A KÖZMŰNÉL...


     Adósságkezelési szolgáltatás? Ismerős? Előző cikkeimben, kezdtem el, efajta szociális támogatásáról szóló témának a boncolgatását. Sajnos úgy tűnik, hogy a rémálom folytatódik.

    Az elmúlt napokra maradt még pár közmű igazolás kérése, mielőtt a családsegítőbe vetem az utam. Gondoltam a két a szolgáltató, a Biokom és a Tettye Forrásház már nem lesz nagy ügy. Sajnos tévedtem, az embert mindig érik meglepetések.
Hogy tiszta legyen a kép az olvasóban, azt tudni illik, hogy régi lakásról maradt tartozások átvitele az új lakásra is elég nagy herce-hurcával jár, hiába azonos a név, az nem megy úgy, ahogy mi elképzeltük. Pedig az önkormányzat arra is megadja a támogatást, ha egy partner szám alá kerül régi és új tartozások.
A Biokomnál, akik hátrányos helyzetűek 50% kedvezményt kapnak a negyed éves díjfizetésből. Pár hónapja azt mondták nekem - egy ügyintéző -, hogy hát 2011. első negyed év végén lejárt a támogatás, de amennyiben megkapom az önkormányzattól az adósság kezelői támogatást és elkezdődik a részletfizetés is, az majd jóváíródik. A minap viszont egy másik ügyintéző egészen mást mondott.
Mivel az 50%- os támogatás lejártától fél év eltelt és nem érkezett befizetés, így azt a támogatást már buktam is. Hát ezt nem mondta kedves ügyintéző pár hónappal ezelőtt, így elég mérgesen vettem tudomásul, hogy az ügyintézők mindig mást mondanak. A másik probléma az volt, hogy régi tartozást nem írnak át új címre, tehát két igazolást kaptam, régi lakásról és újról, hogy mennyi a hátralék. Ez már a családsegítőn múlik, hogy beveszik-e egybe. Ha nem, akkor megint csak „jól fogok járni”...
Következő utam a Tettye Forrásház volt. Szomorúan vettem tudomásul, hogy elköltöztek, így tekerhettem a bringámmal, az új irodájukba. Gondoltam, náluk már csak nem jelenthet problémát egy igazolás kiadása, de szintén tévedtem. A rémálom kezdete az volt, hogy nem találta meg a kedves hölgy a régi lakcímen maradt tartozásomról a számítógépben semmit. Mondtam neki, pedig ott kell, hogy legyek, mert a tartozásról a csekket már szinte minden hónapba küldik, az új lakcímemre.
Már két ügyintéző is kutakodott utánam, mire fél óra keresgélés után, csak kidobta az adataimat a számítógépes rendszer. Már kezdtem örülni, mondtam, az új lakcímre kellene rávezetni és egybe írni a tartozást. Közölték velem, azt nem lehet. De hát miért nem, én a régi címen is én voltam, és az új címen is én vagyok? Már zárás után tépáztuk egymás idegeit, de dűlőre nem jutottunk.
Az „utolsó csepp” a pohárban az volt, mikor közölte, hogy hát ő így nem írhat igazolást, mert a családsegítőnek van formanyomtatványa hozzá, és azt kellett volna elhoznom. Majdnem agyvérzést kaptam, hogy 12 km-t lebicikliztem ezen a napon, mivel bérletre nem telik a csóró embernek, és hiábavaló utam volt. Magamban mérgelődve otthagytam őket, és haragudtam a világra is, mert akkor a családsegítős embernek a kezembe kellett volna nyomnia egy szolgáltatói igazolást, ezt neki tudnia kellett volna.
Nem baj, a héten megyek a családsegítőbe, a papírokat összeszedtem és döbbenten néztem, hogy a Pécs Holding is elrontotta az igazolásomat, amit ugyan kitöltött, de nem írta rá mennyi is a tartozás.
        
       Ha ebben a hónapban még száz kört kell futnom, akkor feladom, pedig elvileg járna a támogatás és nem mindegy, hogy 100 %-ot fizetem ki vagy csak 25%-át a tetemes adósságnak. De egyszerűen már idegeimre megy, hogy nem halad az ügyem, mert mindig falakba ütközöm.
      

 
   Szegény embert a „szolgáltató” is húzza...

      Előző cikkemben írtam az adósságkezelési szolgáltatásról, aminek a jelenlegi állásáról szeretnék írni, hogy már most, milyen falakba ütköztem anélkül, hogy bármibe is kezdtem volna.

     Egy hete kaptam levelet Pécs Megyei Jogú Város Jegyzőjétől, ami egy határozat, miszerint köteleznek arra, hogy a PÉTÁV Kft.-t, mint távhőszolgáltatót, az általuk megjelölt időpontban, beengedjem, a lakásomba, kikapcsolni a melegvíz-szolgáltatást. A valós előzmény, hogy egy hónapja itt jártak nálam, óracserére (ez az egész lépcsőházban megtörtént), amit nem engedtem, mert közölték, le kell hogy kapcsolják a meleg vizem. Ez nem történt meg. A határozatban az szerepel ezen kívül: „A kérelmező előadta, hogy Cs.K. többszöri felszólítás ellenére se fizette meg a távhőszolgáltatási díjat, valamint jelentős mértékű tartozást halmozott fel... „ Értetlenül álltam a levél felett, és meg is ijedtem, mivel elég tetemes bírságot írtak, ha nem engedem, hogy a kikapcsolás megtörténjen.
Így hát felhívtam a PÉTÁV-ot kértem, hogy ne kapcsolják ki, hisz három gyerekkel vagyok, és két számla elmaradás van 2010. nov. dec.-i – ez a tetemes összeg, amit írtak –, közölték, hogy muszáj nekik kikapcsolni. Kérdeztem, milyen lehetőségeim vannak részletfizetés terén. A hölgy azt mondta, ha a fele összeget befizetem, akkor a maradékra kapok részletet. Most komolyan, ha be tudnám fizetni a felét, azaz az egyik csekket akkor miért kérnék részletfizetést? Na, akkor nem kapcsolják ki. Remek, első lehetőséget már kilőttem. Ajánlott egy olyat is, hogy minden hónapban menjek be az ügyfélszolgálatra, és kezdjem el fizetgetni apránként, de akkor szerződést nem kapok a részletfizetésről, tehát kikapcsolhatják a meleg vizet ugyanúgy. Tehát a második lehetőség is kilőve. Felajánlott még egy lehetőséget, miszerint hagyjam, hogy kikapcsolják a meleg vizet. És ha eljutok odáig, hogy az adósság rendezői támogatásról már határozatom is van, akkor a maradék 25 %-ot, amit részletbe fizethetnék (mert a 75%-át az Önkormányzat átvállalja), azt fizessem be egyben. Ja, és plusz a visszakapcsolási díjat is, és lám, lesz újra meleg vizem. Most örülnöm kéne? Igazából semmi lehetőséget nem kaptam, se az ügyben, hogy rendezni tudjam részeltekben, ahogy valóban vállalni tudom, se abban, hogy megússzam a kikapcsolást.
Így hát elkeseredve felhívtam a családsegítőt egy hétfői napon, hogy minél hamarabb adjon időpontot, egy nap alatt beszereztem a maradék igazolásokat a közüzemektől. Az időpontot 8 nap múlvára kaptam, merthogy sokan vannak. Pedig elmondtam neki helyzetem, de hiába ilyen esetben nincs sürgősségi ellátás, a családsegítőnél. Kérdeztem azt is, hogy a PÉTÁV-val tudnak- e beszélni, de azt a választ kaptam, hogy csak akkor, ha már a papírjaim beadták az Önkormányzathoz. Amire még várhatok hisz 8 nap múlva mehetek csak hozzá. Kérdeztem, a jövedelemigazolást is akkor egyben beszerezhetem-e, amire az volt a válasz még ne … mert az adott időpont már következő hónap és friss kell. Tehát még a család segítőbe is húzva van a dolog, ha jól látom, nehogy már egy körben el tudjak intézni mindent, mert három gyerekkel, nyári szünetben olyan jó hivatalos helyeket végigjárni és várni.

     Levontam a következtetést: „minden jóban van valami rossz is”, és az utolsó csepp az lesz, ha nem sikerül mindezt elintézni, mire jön a fűtés szezon.

 
 ADÓSSÁGKEZELÉSI SZOLGÁLTATÁS
A HELYILEG ILLETÉKES ÖNORMÁNYZATOKNÁL

       Ezt a támogatást én már többször igényeltem a harmadik épp most van folyamatban. Előfordul a mai világban sajnos, hogy az emberek elcsúsznak a rezsi számlákkal, és némi felhalmozódás lesz. Van, amikor nem látunk kiutat, de azért van némi segítség az Önkormányzatoknál. Persze jó, ha tisztába vagyunk azzal, hogy elég körülményes és hát akadályokba is ütközhetünk.

      „ Az Önkormányzat lakhatást segítő adósságrendezési támogatásban részesítheti azt a családot vagy személyt, aki:
        - ha a lakással kapcsolatos kiadások esetében legalább ötvenezer forint nagyságúak, és a tartozás meghaladja a hat hónapot. Ez a tartozás lehet víz, villany, gáz, távfűtés, lakbér, vagy lakáscélú pénzintézeti tartozás.
        - Az adósságkezelés időtartama legfeljebb 18 hónap lehet, a legmagasabb tartozás pedig 266 ezer forint. A rendelet értelmében az önkormányzat ebből legfeljebb 200 ezer forintot vállalhat át, a fennmaradó részt az igénylőnek kell havi részletekben megfizetnie. Itt jegyzem meg, hogy az igénylő önrészét képezheti az adósságkezelési támogatás mellé megállapítható lakásfenntartási támogatás. Fontos eleme a támogatásnak, hogy az adósnak megállapodást kell kötnie a szolgáltató vállalattal arról, hogy az adósságkezelési szolgáltatás keretében szeretné rendezni tartozását.
     -  A támogatás megállapításának szabályait akkor lehet megállapítani, ha az igénylő családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum kétszeresét, vagyis a 46.400,- forintot, és a lakással kapcsolatos kiadások (víz, villany, fűtés, szemétszállítási díj, albérleti díj, lakáscélú pénzintézeti tartozás) elérik, vagy meghaladják az összjövedelem harmincöt százalékát. A jövedelmet itt is a megelőző háromhavi nettó bevételekkel kell igazolni, a lakásrezsi költségeit pedig a kérelem beadásától függően az első, vagy második félévi közüzemi számlákkal.
     - Az adósságkezelési szolgáltatás mellé egy éven keresztül lakásfenntartási támogatás megállapítása is kötelező. Ennek az a szerepe, hogy az adósság törlesztésével egyidejűleg ne keletkezhessen újabb tartozás.
      - A törvény úgy rendelkezik, hogy ezt a támogatási formát a feltételek megléte esetén is csak az kaphatja meg, aki részt vesz az adósságkezelési tanácsadáson. Nagyon fontos láncszem ez, hiszen a tanácsadó nagyon sok segítséget tud nyújtani a családoknak. „
    
     Az első ilyen igénylésem kb. 6-7 éve lehetett. Szépen végig jártam az összes utat. Első körben családsegítőt, mivel ők gyűjtik be az igazolásokat tartozásokról, ill. az össz. bejövő nettó pénzekről.
Végig jártam az összes szolgáltatót, igazoltam mindent, amit kellett (szolgáltatói igazolás adósság összegéről részletesen, jövedelemigazolás stb.). Még albérleti szerződést is írattam a középső gyermekem apjával, mivel akkor már csak azért laktunk együtt, mert nem volt hova mennem. De ő külön háztartásban, akkor már igen megromlott a kapcsolatunk, s mivel utcára nem mehettem, így meghúztuk magunkat még nála. A tartozás több százezer Ft volt. Kiszámoltunk mindent és előkészítette a hölgy a papírjaimat is.  Aztán beadta a helyi önkormányzat felé. Nem tudom mennyit vártam a határozatra, de 30 napot biztos. Mikor megkaptam levelüket, úgy éreztem, végre egy kis segítség, hogy kilábaljak az adósságból. A döbbenet akkor ért, mikor felbontottam a levelet, ugyanis a kérelmemet elutasították. Hiába voltam egyedül álló és kevés jövedelmű, egy apró dolog hibázott. Még pedig az, hogy nem az én nevemen voltak a számlák. Így esélyem nem volt megkapni a támogatást.  A lényeg, hogy újra kellett járnom a szolgáltatókat, és átíratni az én nevemre, persze átvállalva a temérdek adósságot. Reméltem, hogy sikerülni fog. Tehát kezdtem előröl a körömet, szolgáltatói igazolások, jövedelemigazolás, újból a családsegítő beadta a papírom. Gondoltam, más gond már csak nem lehet. Megint vártam heteket. Jött a papír, újból elutasítottak, indoklásként beleírták, hogy tudomásukra jutott, hogy nem egyedül élek, azaz a gyerek apja velünk van. Bementem az önkormányzathoz, de hiába mondtam, hogy nem egy háztartásban élünk, csak nála lakunk, mert rendes hivatalos albérletet gyesből és családi pótlékból nem tudok fenntartani egyedül, őket nem érdekelte. Persze sose derült ki, hogy ki volt az a rossz akaró, aki bejelentést tett anélkül, hogy megkérdezte volna, mi is a helyzet valójában. Bár a szomszédoktól kezdve az óvodáig szinte mindenki tudta. Így az adósság megmaradt, sőt eljövetelem után még halmozódott. Jelenleg több milliósra tehető. Persze arra is gondoltam, hogy pofára is megy a dolog, mivel a helyi Önkormányzatnál, akihez tartozom, bármit igényeltem, amire jogosult lettem volna szinte legtöbb esetben falakba ütköztem.

      A második- harmadik igénylésem 4 éven belül volt. Az már önkormányzati lakásban lakásom idején. Hála, azokat a támogatásokat meg is kaptam. Semmi fennakadásom nem volt és az ügyintézés is gyors volt. Talán, lehet mivel költözés miatt egy kedves hölgyhöz kerültem az önkormányzatnál, akinél nem volt szinte elutasított kérelmem.

    
A negyedik ilyen igénylésem most van folyamatban, december óta. Hogy miért húzódik ilyen régóta részben az én hibám is, de egyéb okai is vannak.
Kb. egy éve költöztem, nagyobb önkormányzati lakásba (másfél szobás távfűtéses) 2010 júliusában. Az adósság kivételesen önhibámon kívül keletkezett. Sajnos a közüzemek átíratása mások hibájából kb. fél év után sikerült. Ez a villany, víz és lakbér. Természetesen addig egy darab csekket nem kaptam egyik szolgáltatótól sem, hiába kértem. Így most megint több százezres adóssággal büszkélkedhetek. Azóta persze lett még több belőle, mert a fenntartás és némi plusz kiadások miatt előfordult, hogy gondolkodnom kellett, hogy ételt teszek az asztalra vagy befizetem az összes csekket. Így aztán, mivel a gyerekeimnek nem mondhatom, hogy nem esztek szelektálni kezdtem a befizetések között. 2010. decemberben megkötöttem a családsegítővel az „együttműködési megállapodást”, amit elvileg minden szolgáltatóhoz le kell adni, hogy lássák, megy adósság rendezői támogatásba a tartozás. Természetesen egy szolgáltató sem fogadta el a papírt, közölték, hogy a gépbe beírják, hogy folyamatba van. Azóta egy két elmaradásom, ami idén keletkezett már próbáltam rendezni, ugyanis a családsegítőben azt mondták, hogy akkor tudjuk a papírokat előkészíteni, ha több hónapon keresztül igazolom, hogy a havi számlákat valóban fizetem. Azaz be kell nekik mutatnom, ők lefénymásolják és lepecsételik. Most újból járom a szolgáltatókat, újból számolják a tartozást, mivel idén elmaradtakra történtek befizetéseim. Viszont azóta azért nem vagyok nyugodt, ugyanis jött pár hónapja egy levél a villanyosoktól, hogy lecserélik az órámat előre fizetős órára, mivel 90 napon túli tartozásom van. Aztán megnyugtattak, mikor személyesen bementem, hogy ne aggódjak, mivel védett fogyasztó vagyok teljesen biztos, hogy áram nélkül nem maradok. És hát, hogy még ezután se legyek nyugodt, pár hete mikor meleg vízóra csere volt, a házban közölték a szerelők, hogy nekik el kell zárni a meleg vizet, mivel tartozásom van. Persze kb. előtte egy hete voltam bent a távfűtőknél, és ezért megnyugtattak, ők nem szoktak csak nagyon sok adósságnál. Hát ezek szerint még is. Mondtam a szerelőknek, hogy nem engedem, hogy kikapcsolják, mert ha villanytűzhelyen kell melegítenem a vizet, akkor a villanyóra fog elég rendesen pörögni. Kérdeztem mit tehetek. Hát nem cserélték le az órát, aláírattak velem egy papírt, hogy én ehhez nem járultam hozzá, ja és a büntetést majd felszámolják. Gondoltam remek, de legalább kis időt nyerek. Hát, így áll most jelen pillanatban az ügyem, azaz sehogy. E hóba végigfutom a szolgáltatókat, jövedelemigazolást szerzek be és irány a családsegítő. Aztán kiderül mi lesz... de már most félek, hogy nem lesz egyszerű.

        Utolsó csepp lesz a pohárban, ha a támogatást elutasítják, valami indokot kitalálva, mert akkor nem tudom, hogy lesz kifizetve. Bár részletfizetést mindenhol kérhetek, de nem mindegy, hogy 25 % át fizetem és 75 % át önkormányzat, vagy 100% - át ki kell fizetnem az adósságnak.
       



A SZOLGÁLTATÓK EMBERSÉGE
 
     2006. január elején középső gyermekem apja elhagyott. Egy kis családi házban maradtam két pici gyerekkel, alig pénzzel, s temérdek adóssággal. Nem érdekelte, hogy milyen kilátástalanságba rakott azzal, hogy ő a könnyebb utat választotta.
   
     Egy hideg reggelen arra ébredtem, hogy a vizesek csengettek a kapum ajtaján. Tudtam, hogy baj van, hisz volt párom igen sok adóssággal hagyott egyedül. Beengedtem őket. Közölték, hogy tartozás miatt a vízszolgáltatást korlátozniuk kell. Kérdeztem tőlük, hogy akkor most lekapcsolják? Akkor még ivóvizünk se lesz. Azt mondta, nem csak lekorlátozzák, ami azzal jár, hogy egy szűkítőt tesznek az aknába. Remek gondoltam akkor talán még kicsi vizünk lesz. Azt mondták még, hogy a mosógép nem fog örülni eme alig csurgadozó víznek.
Azért valahogy, de mostam, és hát a zuhanyzás is igen nehézkesen ment. Kádunk sajnos nem volt, csak zuhanytálca, így abba fürdettem a gyerekeket.
   
    A mélypont akkor jött, mikor a villanyosok is megjelentek pár napra rá. Már liftezett a gyomrom, mikor megláttam az Eon-os autóból kiszálló két ember. Nézték a villanyvezetékeket kívül és az oszlopot. Közölték, hogy azt az utasítást kapták, az oszlopnál vágják el a vezetéket.
Nagyon megrémültem, mert tudtam onnan visszaút már nincs. Elöntött a sírás az alig egy éves gyerekemmel a kezemben, és könyörögve kértem őket ne vágják el.
Mondtam nekik, hogy villannyal fűtök a gyerekeknek, azzal mosok és a hűtő is azzal megy. Bár az utóbbi kettő már nem túlzottan izgatott, de az hogy a mínuszok röpködtek kint, az már igen. Mihez kezdek villany nélkül? - gondoltam magamban miközben a lelkem mélyén egyre erősödött a gyűlölet a volt párom iránt, aki ilyen kilátástalanságban hagyott.
-        Rendben akkor csak az órát kötjük ki. - mondták mosolyogva, miközben a könnyeket töröltem az arcomról. Ránéztek az egy éves gyerekemre. Láthatták rajtam a rémültséget, hogy így döntöttek.
Gondolom tudták, hogy tudom, hogy ha leplombálnak, egy hozzáértő ember még az óránál visszakötheti az áramot. Talán az emberségüknek köszönhető, hogy csak ennyit tettek.

     Körülbelül másfél két hetet lehettem a gyerekekkel áram nélkül. A szomszédtól kaptam éjszakákra áramot, hogy mosni tudjak meg egy lámpát használni.
A lakás nagyon kihűlt. Talán 10 fok sem lehetett.

    Mivel pénzem nem volt kifizetni a tartozásokat, így egy villanyszerelő barátom kötötte vissza az áramot. Nem tudom, minek számít ez, az óra pörgött tovább. Viszont áramot kizárólag éjszaka használtam mosáshoz, fűtéshez (hőtárolós villanykályhák voltak csak), világítást meg csak egy kislámpával lehúzott redőnyökkel. Féltem, ha lebukok még a büntetést is rám terhelik, és akkor tényleg az oszlopnál vágnak. Pár hónapig húztuk így aztán elköltöztem a gyerekekkel.
A ház a volt páromé volt. A temérdek számlatartozás viszont az én nevemen maradt, mert jóhiszeműségből átírattam, mikor még együtt voltunk, mert kellett az adósságkezelői támogatáshoz, amit nem kaptam meg utólag már.

       Sok helyen azonnal kikapcsolnák áramot, ezt tudom. De vannak még emberséges villanyos dolgozók, akik a gyerekekre való tekintettel nem teszik meg a legdrasztikusabb lépéseket, még akkor sem, ha azt kapták utasításban.



ÖNKORMÁNYZATI LAKÁSBÉRLÉS ÚTVESZTŐI
 
     Nem rég megkeresett egy kedves fiatal anyuka, önkormányzati lakás problémájával. Mivel esete nem hétköznapi, sőt meglátásom szerint sok igazságtalanság van benne, szerintem jogilag is, (de ez csak saját tudásom) úgy gondoltuk, hogy leírom az ő problémáját.
     
- Mesélnél nekem, hogy hogyan kaptál, és mikor önkormányzati lakást, milyen feltételekkel?
- 2009 májusában kaptuk meg a lakást pályázat útján. Úgy, volt meghirdetve, hogy 50 ezer Ft kauciót kell fizetni. Megnéztük a lakást, totál romos volt, ezért megállapodtunk, hogy nem kér az önkormányzat kauciót, viszont fel kell újítani a lakást. Ezért aztán csak június közepén költöztünk be. Az alsó szinten újra kellett vakolni a falakat, mert 2 m magasságban nem volt vakolat a téglán.  A felső szinten újra kellett tapétázni. Ahogy húztuk le a régi tapétát, mind potyogtak ki a bogárlárvák alóla. Guszta volt. Azt se tudtam, hova fussak rovarirtóért ekkora faluban.
Felújítottuk, friss vakolat, majd festés, csempe, tapéta, stb.. Több mint 100 ezer Ft-ot költöttünk rá. Mivel ez ugye több, mint az 50 ezer Ft kaució, ezért a polgármester azt mondta apósomnak (aki akkor még képviselő volt itt a faluban), hogy 2 havi lakbért majd lelakhatunk, azt nem kell kifizetni... Beköltöztünk, akkor már terhes voltam lányommal. Decemberben felhívtam a polgármestert, hogy mivel decemberben fogok szülni, karácsony is lesz meg, szeretnénk, ha decemberben és januárban nem kellene fizetni a lakbért, csak a rezsit. Elküldött, hogy ilyenről szó se volt, ne hazudozzak.

- Értem. A közüzemekkel, hogy állapodtatok meg fizetés terén?
A rezsi úgy működött, hogy minden hónap elején valaki átjött az önkormányzattól, leírta a mérőóra állásokat, átvitte a papírt a hivatalba, kiszámolta, hogy mennyit kell fizetnünk és nekünk azt az összeget, amit ő kiszámolt, minden hónap 10-ig ki kellett fizetni, ugyanis úgy szólt a bérleti szerződésünk, hogy ha csak 1 havit is nem fizetünk ki, hónap végén el kell hagynunk a lakást... Ezért mi minden hónapban tisztességesen fizettünk, erről meg is kaptuk a bizonylatokat.

- Ez nekem fura. Én úgy tudom, hogy egy bérleti szerződés külön dolog a közüzemi számláktól. Azaz ha tartozásod van, akkor a közüzemek kikapcsolhatják a szolgáltatást egy idő után stb. Az önkormányzattal elvileg bérleti szerződés köttethet. Illetve egy átvételi, átadási jegyzőkönyv, amiben az áll, hogy melyik közüzem felé mik a záró, illetve nyitó óraállások. És mi a helyzet most? Hogy áll a lakásügyetek?

Idén április 30-án járt le a bérleti szerződésünk, ami úgy szólt, hogy 2év+3 évvel hosszabbítható. Annak rendje és módja szerint be is adtuk a kérelmet a hosszabbításra, hiszen olyan helyzetben vagyunk, hogy máshova nem is tudnánk elköltözni, ugyanis párom fizetésének 50%-át levonják, mert nem tudtuk fizetni a deviza hiteleinket... Így párom havi szinten 50-55 ezer Ft-ot hoz haza, nekem meg 73 ezer a bejövőm, ami a gyes + a családi pótlék.

- 2 év+3 évvel meghosszabbítható? Ilyet se hallottam. Nálunk, ahol én lakom Pécsen, ott három évre adják a szükséglakásokat és ennyi időközönként hosszabbítható. Tehát leélhetem benne az életem, csak véglegesített önkormányzati lakások már nincsenek, csak amit hosszabbítani kell. Amit meg is tesznek, ha nincs egyik szolgáltató felé se tartozás. Ez az alapja.

Meghívót kaptunk a következő képviselő testületi ülésre, hogy megbeszéljük a lakás szerződésének meghosszabbítását. Nekem itt már gyanús volt a dolog, hiszen mit kell ezen megbeszélni, ha hajlandók meghosszabbítani. Következő nap mentem befizetni a havi lakbér+rezsit és kaptam egy fizetési felszólítást, hogy 8 napon belül fizessek ki ennyi meg ennyi pénzt. Idézem a levelet:

Tisztelt Bérlő!

Jelen levelemmel tájékoztatom Önt, hogy önkormányzatunkhoz 2010 márciusától beérkezett számlákat és a 2011. évi elszámoló számlát, valamint az ezen időszak alatt történt befizetéseit összevetve megállapítottuk, hogy befizetési kötelezettsége keletkezett.

2011. évi elszámoló számla alapján fizetendő:

Gázdíj:   28.838Ft
Villamos energia:  81.419 Ft

Kérem, hogy a fent nevezett összegeket a kézhezvételtől számított 8 napon belül szíveskedjen befizetni az önkormányzat házipénztárába.

Idézet vége! Én ezt egyből megreklamáltam írásban, hogy mi nem hibázhattunk, hiszen mindig azt fizettük, amit ők kiszámoltak és kértem, hogy a felelősön hajtsák be a követelést. Közben kiderült, hogy azért gyűlt össze ennyi tartozás, mert nem számolták hozzá a rezsi számlánkhoz az elosztói forgalmi díjat, a kiegyensúlyozási díjat, a rendszer irányítási díjat, stb... No, itt van a kutya elásva. Ez ugyebár nem az én hibám, aki hibázott, az fizesse meg!!!

- De még mindig nem értem meg, hogy számolhatja ki pl. az áramszámlát az önkormányzat, amikor az mindenhol a helyi áramszolgáltató feladata lenne?

Eljött a képviselő testületi ülés napja. Addigra én is átszámoltam mindent és mint kiderült, a gázdíjból nem hogy nincs tartozásunk, még több, mint 20 ezer ft túlfizetésünk van... Nagy nehezen elismerték, így még maradt 60 ezer az állítólagos tartozásból. Mondtam, hogy továbbra is fenntartom, nem fizetem ki, mert nem én hibáztam. No, erre a polgármester elkezdett kiabálni. Én meg mondtam neki, hogy nekem ne beszéljen, hiszen a lakással kapcsolatban se mondott igazat, mikor azt mondta, hogy szó sem volt arról, hogy 2 havi lakbért lelakhatunk. Itt borult a bili, még mérgesebb lett! Párom ekkor mondta azt, hogy hagyjam a fenébe, ha így állnak hozzá, semmi értelme az egésznek. Eljöttünk.
2 nap múlva levelet kaptunk a hivatalból, hogy nem hosszabbították meg a szerződést, és hogy távolítsam el a facebook-ról a felhívást, hogy ha valaki tud a környéken olcsó albérletet, szóljon, mert az önkormányzat 3 gyerekkel készül utcára tenni. Mert ha nem távolítom el, beperelnek.

- Beperelnek? Mégis mire föl? Ez nekem nagyon bonyolultak tűnik, itt valahogy nincs rendben a jogszabály része vagy kihasználták a nemtudásod esetleg?
 
A levélben benne volt, hogy a képviselő testület 4:0 arányban szavazott és a lakás bérleti szerződésemet nem kívánja meghosszabbítani a minősíthetetlen viselkedésem miatt, és mert a hivatal dolgozóit hanyag munkavégzéssel vádoltam meg.

- Nagyon fura nekem ez a hozzá állásuk.
Keresgéltünk, hátha találunk albérletet, amit ki is tudunk fizetni. Nem találtunk, mert mindenhol 2-3 havi kauciót kértek, nekünk meg annyi pénzünk sincs, hogy cipőt tudjak venni páromnak, hogy melóba tudjon járni.
Pont 1 héttel jún. 1. előtt, újabb levelet kaptunk, hogy ha nem költözünk ki jún. 1-ig, akkor lekapcsolják a víz, gáz, villany vételi lehetőségünket, hogy ne tudjunk újabb tartozást felhalmozni. Röhej!!! Tartozást! Mikor minden hónapban fizettem!
No, ekkor ment el párom az egyik képviselőhöz, aki mellesleg elég sokat köszönhet páromnak, hogy mi okból az most mindegy. Ekkor együtt felmentek a polgármesterhez, hogy mégiscsak hosszabbítsák meg a lakásszerződést, mert nem tudunk hova menni. Ekkor mondta a kedves jó polgármester bácsi, hogy kérjünk bocsánatot tőle és a hivatal dolgozóitól is, és akkor elvileg meghosszabbítják. No, erre várunk most!

 - Köszönöm, hogy ezt megosztottad velem és kívánok a továbbiakban minden jót ez ügyben.
  
      Hogy mi a tanulság ebből? Mielőtt bármilyen szerződést is aláírunk, tájékozódjunk a helyi és országos jogszabályokról. Általában vannak városok faluk között belsőbb jogszabályok, amik eltérnek egymástól. De muszáj tudni róla, hogy kevesebb ilyen érdekes helyzet alakuljon ki. Én még mindig nem értem, hogy lehet köze az önkormányzatnak a közüzemekhez? Elvileg, ha tartozás van felhalmozva, akkor eljárhatnak az ügyben, hogy nem hosszabbítják meg, de ami a szerződésben volt az anya esetében az nem igazán tiszta.
 
Csarnay Krisztina Veronika





JOGTALAN INKASSZÓ
 
A történet egy kétgyermekes anyáról szól egy vidéki nagyvárosban, pár évvel ezelőtt.

Nevezzük Emesének a nőt, aki igen kilátástalan helyzetbe került több összetett dolog miatt is gyermekeivel. Egy őszi napon, a hónap elején szokásos útját vette Emese a bankba. Két gyermekét nevelte egyedül, és elég átlag alatti életvitelben, mivel gyesen, családi pótlékon kívül, illetve a gyermektartás-díjjakon kívül más jövedelme nem volt. Munkát nem kapott, mivel sok helyen elutasították gyermekei hovahelyezése miatt.

Azon az őszi reggelen igen nagy meglepetésben volt része, mikor a bankautomatából nem tudta felvenni a pénzt, amit az államkincstár utalt a számlájára. Azt hitte, hogy a kártyája járt le vagy az automata nem jó, így hát bement a legközelebbi OTP fiókba (a város központi fiókjába) és várta, hogy sorra kerüljön.
A döbbenet akkor tetőzött, mikor közölték vele, hogy a számlájáról "x" összeget, azaz a rajta lévő összeg 1/3-át egy behajtó cég levonatta az OTP-vel és teljesen zárolták a számlát. Emese nem is tudta a dühtől sírt vagy a félelemtől, hogy az összes pénzt ami, a létfenntartáshoz kell a gyerekeinek egyszerűen leemelték, és lezárolták a maradék összeget számláján.

Az OTP-ben az ügyintéző nő nagyon készségesen állt hozzá, belenézett részletesen a számlába, hogy mennyit vontak le, melyik behajtó cég. Próbált segíteni.
- Azt tudom Önnek javasolni hölgyem, hogy írjon itt helyben egy kérvényt az OTP pesti központjának, hogy a rajta maradt összeg felvételét engedélyezzék. Én felfaxolom Pestre és megsürgetem. - mondta az ügyintéző kedvesen.
Emese megírta a kérvényt és remélte a legjobbakat. Mivel egy pénteki nap volt így már az ügyintézés többi része a következő hétre tolódott. Ott járt a gondolataiban, mihez kezd pénz nélkül hétvégén a gyerekeivel.
- De hát hogy lehet, hogy lezároltak? - kérdezte Emese - Hogy lehet, hogy levontak? Gyesből és családi pótlékból nem vonhatnak le...
Mint kiderült, ott hibázott a dolog, hogy az Államkincstár annak idején úgy utalta el a családi pótlékokat, hogy a közleményben az volt feltüntetve: " munkabér és egyéb ellátás ", tehát ilyen utalt pénzből levonható, behajtható egy tartozás. Végül is sikerült elintézni még aznap, hogy a maradék pénzt, azaz az összeg 2/3 át, ami számláján maradt, felvehesse Emese.
Hogy a továbbiakban mit tehet, abban már az OTP nem tudott neki segíteni. Mivel Emese egy leleményes anya volt, és hajtotta a túlélési küzdelem, így következő héten a bíróságra vitte útja. Gondolta megpróbál egy kérvényt beadni a "végrehajtási osztályra". A kérvényben nagyjából a következő sorok álltak:
Leírta, hogy pontosan mennyi összeget vontak le, melyik behajtó cég, hogy félreértés történt, mert ő nem munkabért kap, hanem gyest és családi pótlékot az Államkincstártól. Ami nagyon fontos volt, beleírta, hogy " Ezzel a levonással és a számla zárolásával, két kiskorú gyermek létfenntartását veszélyeztette a behajtó cég. " Kérem a T. Bíróságot ez ügyben járjanak el, hogy a levont pénzt a behajtó cég visszautalja a számlámra, és oldják fel a zárolást "

A Bíróság igen gyorsan járt el az ügyben, még abban a hónapba kapott Emese egy levelet, hogy a behajtó cég köteles visszafizetni a leemelt összeget.
Így hát a következő két hónapban a behajtó cég visszafizette Emesének a leemelt összeget duplán. Hogy mért duplán azt nem értette, de örült annak, hogy ez megoldódott. Viszont az OTP-től eljött és nyitott egy olyan számlát egy takarékszövetkezetnél, ami a nagyobbik gyermeke nevén van és használható ki és befizetésre, és ami a legfontosabb, hogy a pénzből se levonni nem tudnak, se zárolni, mivel kiskorú gyermek nevén van.

Hogy mi a tanulságos ebből? A szervezet nem túl jól működik. Egy pillanat alatt sodorhatnak gyerekeket létfenntartás alatti helyzetbe, amit igen nehéz gyorsan megoldani. Emese kitartó volt és küzdő. Nem hagyta, hogy teljesen tönkre tegyék és elvegyék azt a keveset is, ami a megélhetéshez kellett a gyermekeinek. Amit még hozzátennék, hogy Emese előzetesen semmilyen felszólító levelet nem kapott a behajtó cégtől, hogy attól a hónaptól levonnak tőle bármennyi összeget is. Tehát ez az eljárás igen hirtelen érte és tette kilátástalan helyzetbe, és persze jogtalan is volt.

Íme, pár jogszabály:

Levonás a gyermekek ellátásához kapcsolódó juttatásokból

69. § (1) A gyermekgondozási segélyből és a gyermeknevelési támogatásból legfeljebb 33%-ot lehet levonni a jogalap nélkül felvett gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás és anyasági támogatás fejében.
(2) A családi pótlékból legfeljebb 33%-ot lehet levonni a jogalap nélkül felvett családi pótlék és anyasági támogatás fejében.


     74. § Mentes a végrehajtás alól
a) a nemzeti gondozási díj és a hadigondozottak pénzbeli ellátása, az életüktől és szabadságuktól politikai okból jogtalanul megfosztottak kárpótlásáról szóló törvény szerint járó életjáradék,
 b) az átmeneti segély, ideértve a meghatározott célra kapott segélyt is, az aktív korúak ellátására való jogosultság keretében megállapított pénzbeli ellátás, az időskorúak járadéka, a munkanélküliek jövedelempótló támogatása, az ápolási díj,
c) az anyasági segély,
d) a rokkantsági járadék és a vakok személyi járadéka,
e) a megváltozott munkaképességű, illetve egészségkárosodást szenvedett személyt erre tekintettel megillető juttatás (keresetkiegészítés, átmeneti keresetkiegészítés, jövedelemkiegészítés, átmeneti jövedelemkiegészítés, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka),
f) a törvényen alapuló tartásdíj, ideértve a bíróság által előlegezett gyermektartásdíjat is, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényen alapuló gyermekvédelmi pénzbeli ellátások,
g) a nevelőszülő részére az államilag gondozott gyermek tartásáért fizetett gondozási díj,
h) az ösztöndíj, a tudományos továbbképzési ösztöndíjas munkabér jellegű ösztöndíjának kivételével [66. § d) pont],
i) a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés,
j) a meghatározott kiadás fedezésére szolgáló összeg,
k)-m)
n) a fogyatékossági támogatás.



UTOLSÓ ELBUKOTT LAKÁSHITEL


A cikk A MI IDŐNK újság III. évfolyamának 21. számában jelent meg.


A történet egy ismerősömről szól, az elmúlt évek eseményeiről.

Az ismerős egy középkorú házas ember, akinek a gyerekei már felnőttek és kirepültek a családi fészekből. Az élete igen viharos volt, amíg felnevelte a gyerekeit. Rengeteg lakásvásárlás és elbukás, albérletről albérletre, önkormányzati lakásból újból hitelekbe. Azonban mindig sikerült úgy eladni a lakásokat, hogy azért ne negatívan jöjjön ki a dologból. Az eset, amiről írok valószínű, hogy az utolsó lakáshitele volt, amiben igen nagyot bukott, nem a saját hibájából.

A történet körülbelül négy éve kezdődött. Az ismerősöm, nevezzük Ernőnek (mivel a nevét nem tehetem nyilvánossá), 2000 évében, a fővárosba költözött. Kapott köztisztviselői állást egy idő után és szolgálati lakást is, de csak meghatározott időre. Miután lejárt a lakás lakhatási ideje albérletbe költözött feleségével. Évek teltek el, mire bele mertek vágni újból lakásvásárlásba. Mivel önerejük nem volt, mert a fizetéséből és a felesége rokkant nyugdíjából nem tudtak félre tenni, ezért Ernő úgy döntött, köztisztviselői hitelt vesz fel. Egy három szobás lakás vételébe vágta bele magát, ami körülbelül 10,5 millió hitelből állt. Önerő nélkül 100% hitelt kapott a lakásra. A hitel egyik fele forint alapú, a másik fele svájci frank alapú hitel volt. Remélték a feleségével, hogy tudják majd fizetni a havi 90 ezer forint körüli összeget, mivel a három gyermekükből kettő „haza” költözött volna.

Sajnos, mikor már elintéződtek a papírok, megkapták a hitelt és beköltözhettek saját lakásukba, a legkisebb gyermekük visszamondta a hazaköltözést, hogy ő inkább a barátjával költözik össze.

Így aztán Ernő a beteg feleségével és a középső gyermekükkel költözött a három szobás lakásba.Körülbelül egy év se telhetett el, mikor a hiteltörlesztő részlet összegét felemelték. Az amúgy is magas törlesztő részlet így, hogy egy emberrel kevesebb számított fizetőnek, nehezen bírták fizetni. Úgy döntöttek, elhagyják a lakást, mielőtt még kilakoltatásra kerülne a sor. Menekülésüket egy vidéki városba tették, ahol még egy évet se tartózkodtak, mivel Ernő munkát nem kapott. Ezért úgy döntöttek, újból visszamennek a fővárosba, de már albérletbe.

Ernő jó ideig munkanélküli volt, ezért nem tudta egyáltalán fizetni a törlesztést a lakásra. Egy idő után, munkát kapott a fővárosban, és inkább az albérletet próbálta kifizetni. Sajnos a saját lakáson ez idő alatt csak gyűltek a nem fizetett havi törlesztések és a közüzemi tartozások is, amiket végül a lakásra terheltek. Hogy a bank ajánlott-e fel könnyítést a hiteltörlesztésre, nem tudom. Azóta a felesége meghalt tavaly rákban. Így a teljes adósság Ernő nyakán maradt és a három gyereken. Mivel a gyerekek a hagyatékot visszautasították, így nem lehet tudni, mi lesz a lakással. Vajon ad lehetőséget a bank, hogy menthető legyen, vagy elviszi a bank és az állam osztozva a lakást? Van kiút a majdnem 15 milliós adósságból? Talán Ernő már lemondott arról, hogy menteni tudja, és abban reménykedik, hogy a bank és az állam úgy veszi el a lakást, teljes tartozás átvállalásával, hogy ő rajta már nem marad teher ez ügyben.

Majd kiderül, egyelőre a hagyatéki eljárás még nem zárult le. Én remélem, sikerül egyességre jutnia és megmenteni a lakást, amit egykor a feleségével vettek közösen, közös otthont teremtve maguknak, és gyermekeiknek, és majdan az unokáiknak.

     Sajnos, a mai világban már rákényszerül az emberek zöme hitel felvevésre, ha valamit szeretne elérni. Akár lakásvásárlást vagy jobb életkörülményt. A munkahelyek már nem fizetnek annyit, hogy abból egy család félre tudjon tenni annyit, amiből akár közös otthont teremtsenek.  Sokszor még az önerőt sem tudják összegyűjteni.

    Úgy tudom, hogy a köztisztviselői hitelekre az állam ad garanciát. Hogy ez mit takar, nem tudom, majd kiderül, ha lezárul a hagyatéki eljárás.

Csarnay Krisztina Veronika
http://amiidonk.try.hu/

1 megjegyzés:

  1. 2011.augusztus.19 - én Balatonbogláron spontán összejövetelnek induló gyülekezés cirka 1500-2000 személy jött össze.Jelenlévők rendszertől elnyomottak, lakásukat elvesztők, hajléktalanok, tartós munkanélküliek, voltak többségben. Jó volt látni, hogy őszintén hallani hogy őszintén elmondták esetüket.
    Az összejövetel zárómondata:

    "Elég volt a pártokból Kell egy forradalom..."

    VálaszTörlés